Jdi na obsah Jdi na menu
 


Od čtvrtka do neděle proběhlo na zimním stadionu v Mostě 2. mistrovství světa ve stolním hokeji kategorie billiard – hockey, které bylo navíc součástí 1. mistrovství světa ve stolně - hokejovém víceboji Multitable. Na stopadesát hráčů a hráček ze třinácti zemí se utkalo o více jak stovku pohárů a medailí. V soutěžích jednotlivců bylo korunováno dvanáct nových mistrů světa a tři mistři Evropy. Čtyři družstva si dále připsala titul mistrů světa a jedno titul mistrů Evropy. Světový šampionát se těšil velké mediální pozornosti, čemuž bezpochyby napomohla i účast mnoha významných osobností na dekorování nejlepších hráčů a hráček. Na tom se podíleli např. bývalí hokejisté Petr Rosol a Robert Kysela, mezinárodní rozhodčí Tomáš Turčan, či zástupci magistrátu města a sponzorů.Obrazek

Světová asociace stolního hokeje (WTHA) má za sebou již poměrně bohatou historii, spojenou většinou se stolním hokejem kategorie billiard-hockey (šprtec), v menší míře pak s dalšími stolními hokeji. Po úspěšném billiard-hockeyovém mistrovství světa 2004 začala WTHA aktivně pracovat na možnosti organizace vrcholného turnaje ve stolně-hokejovém víceboji. Myšlenka společného turnaje více typů stolních hokejů byla již u založení WTHA, reálnější obrysy ale dostala až vstupem Ruska do Světové asociace právě na MS 2004.

Pořadatelství druhého billiard-hockeyového mistrovství světa bylo původně přiděleno do švédského Malmo. V hodině dvanácté, rok před šampionátem, ale švédští organizátoři pořadatelství odvolali. Řídící výbor WTHA tak nepříjemné situace využil ve prospěch asociace, když rozhodl o spojení druhého billiard-hockeyového MS právě s prvním mistrovstvím světa ve víceboji „Multitable“.

V Mostě se nakonec představilo pět druhů stolních hokejů. Mimo předem jasného šprtce (billiard – hockey nebo-li hokej s volně uloženými hracími kameny), a air - hockeye, ke kterému jsou potřeba velké hrací stroje vytvářející rychlý povrch díky vzduchovému polštáři, byly po složitých jednáních vybrány tři druhy táhlových hokejů. Asi nejznámějším je švédská Stiga, dále ruský Luč a také český Chemoplast. Vzhledem k tomu, že oproti původním předpokladům se zúčastnilo jen minimum specialistů na táhlové hokeje, staly se tyto disciplíny spíše důležitou součástí z hlediska bodů do celkového pořadí Multitable.

Na medaile nakonec dosáhli zástupci pěti zemí. Největších úspěchů dosáhla domácí výprava, následována Ruskem, Švédskem a Ukrajinou. Díky Meggie Zauaně, která se stala hvězdou šampionátu, si dvě stříbrné medaile odváží i namibijský tým.

ObrazekZ hráčů jihočeské WIP Reklamy Dobrá Voda (www.sprtec.estranky.cz) se do soutěží nominovala v průběhu předešlého roku čtveřice hráčů. Českou republiku reprezentovali ve všech kategoriích členové oficiální reprezentace Petr Honsa a Miloslav Mach a dále v kategorii jednotlivců Václav Zíka, tým Ukrajiny posílil junior Bohdan Mykhaylyshyn, který taktéž nastoupil ve všech disciplínách. 

V soutěžích se představili kromě domácí České republiky zástupci mnoha a to nejen evropských, ale často i exotických států. Obhajovat zlato z 1. MS v billiard – hockeyi přijela samozřejmě výprava ze Švédska, dále se s medailovými ambicemi představily např. týmy Ruska, Polska, Německa, Španělska, Ukrajiny a další. Z mimoevropských výprav pak stojí za zmínku např. zúčastněná družstva Vietnamu, Nigérie či Namibie, navíc početné mužstvo Pákistánu nedorazilo pouze kvůli vízovým problémům.

Pro českou reprezentaci byl klíčový především úspěch v kategorii billiard – hockey. Přestože v posledních letech v kategorii družstev vítězí na evropských šampionátech vždy Češi, titul na 1. mistrovství světa v roce 2004 jim sebralo Švédsko. Proto bylo hlavním cílem národního týmu vybojování titulu mistrů světa. To se nakonec podařilo, když Češi prošli bez problémů základní skupinou a v semifinále i finále si postupně poradili s reprezentanty Polska i Švédska. První místo tak obsadila Česká republika, před Švédskem a Ruskem.Obrazek

Podobný průběh s podobným výsledkem se odehrál i u kategorie air – hockey. První místo obsadili Češi, následovalo Švédsko, třetí skončila tentokrát Ukrajina.

I v táhlových hokejích byly stupně vítězů výsadou „silné trojky“. Nutno však podotknout, že v kategorii Luč i Chemoplast měla ČR štěstí, že se v semifinále navzájem vyřadily „bezkonkurenční“ družstva Ruska a Švédska: Chemoplast i Luč: 1. Rusko, 2. ČR, 3. Švédsko; Stiga: 1. Švédsko, 2. Rusko, 3. ČR.

V celkovém pořadím Multitable zvítězila díky celkovým vynikajícím výsledkům Česká republika, před Švédskem a Ruskem. Potěšující pro jižní Čechy může být i fakt, že do pětičlenného reprezentačního družstva byli hrajícím trenérem národního týmu Daliborem Kyzlinkem nominováni kromě Martina Kučery (DS Brno) a Tomáše Vančury (ESH Praha) i dva hráči dobrovodské WIP Reklamy – Miloslav Mach a Petr Honsa. Oba se stali lídry národního mužstva a výraznou měrou se zasloužili o celkový triumf.

Mistrovství však neprobíhalo pouze v soutěžích družstev, které byly na pořadu až na závěr v neděli, ale i v soutěžích jednotlivců. V čtvrtečním programu se odehráli všechny soutěže jak táhlových hokejů, tak soutěž v air – hokeji a až na kategorii Stiga se každý z hokejů hrál jako samostatné mistrovství světa. Pátek byl vyhrazen MS v billiard – hockeyi a v sobotu se konalo taktéž v billiard – hockeyi mezinárodní otevřené mistrovství ČR – Czech open. Kromě kat. Stiga, která má své mistrovství světa samostatně (v červnu v Rize) a započítávala se tak pouze do seriálu Multitable (uděloval se pouze pohár pro vítěze), se tak novým mistrům a vicemistrům vždy udělovala celá sada pohárů a medailí.

ObrazekI mezi jednotlivci se výrazně prosadili zástupci dobrovodské WIP Reklamy. V pátečním programu se stal Petr Honsa v kategorii air – hockeye vicemistrem světa, stejného výsledku dosáhl v juniorské kategorii táhlového hokeje Chemoplast další zástupce dobrovodského celku, ovšem reprezentant Ukrajiny Bohdan Mykhaylyshyn. I nejprestižnější soutěž, soutěž v billiard – hockeyi, která se hrála v sobotu a v neděli, přinesla potěšení do jihočeských řad. V MS obsadil Petr Honsa třetí příčku a vybojoval tak bronzovou medaili, navíc Miloslav Mach po prohře v prodloužení v boji o finále skončil ve skupině 3-6 na šestém místě. Stejného výsledku dosáhl v juniorské kategorii i Mykhaylyshyn, v mužské kategorii se do desítky nejlepších vměstnal na desáté příčce i Václav Zíka. Mach si vše vynahradil v neděli při mezinárodním MČR – Czech open. Tam prošel turnajem bez zaváhání a vybojoval zlatou medaili. Do desítky se opět probojoval i P. Honsa na sedmém místě, Zíka skončil 15. Nedařilo se tentokrát Ukrajinci Mykhaylyshynovi, který obsadil až 59. místo.

ObrazekNaprostá bomba z pohledu jižních Čech se pak zrodila v celkových tabulkách stolně – hokejového víceboje Multitable. Díky vyrovnaným výkonům v průběhu celého šampionátu se absolutním mistrem světa stolního hokeje v mužské kategorii stal Petr Honsa a druhým vicemistrem světa Miloslav Mach. Mistrem světa mezi juniory se mohl stát i ukrajinský hráč ve službách WIP Reklamy Bohdan Mykhaylyshyn. Ten však ve „šprtcovém turnaji“ nečekaně nezvládl svůj poslední zápas s Le Vanem (Vietnam) a musel se tak ve víceboji spokojit se stříbrem. Václav Zíka obsadil v celkovém hodnocení mezi muži 15. příčku. Asi největším smolařem víceboje se stal mistr světa v billiard – hockeyi z roku 2004, švédský hráč Micke Eklund. Ten obsadil v táhlových hokejích 2., 3. a 4. místo a 4. místo v air – hockeyi a před turnajem billiard – hockeye se vyhříval na čele průběžného pořadí Multitable. Nakonec ho však zradila právě jeho parádní disciplína – šprtec a po šestnáctém místě v tomto turnaji klesl na nevděčnou „bramborovou“ příčku. 

Více na  www.sportovni.net/stolhok  nebo na www.multitable2008.com.

 

 Výsledky hlavních soutěží MS 2008