Jdi na obsah Jdi na menu

Stříbro a bronz pro Jihočechy na mistrovství Evropy v Polsku

11. 4. 2009

Wodzislaw Slaski, Polsko – Potřetí v historii proběhlo mistrovství Evropy ve stolním hokeji kategorie billiard-hockey na území Polska. Po Kolobrzegu (1993) a Czyzowicích (2006) hostilo letošní – 16. šampionát město Wodzislaw Slaski.

Pořadatelům se povedlo připravit účastníkům výborné podmínky a skloubit soutěže v různých stolněhokejových disciplínách. Kromě dominantního šprtce se hrál také air-hockey a táhlový hokej Chemoplast. Všechny soutěže se započítávaly i do víceboje-multitable. Z jižních Čech se do nominace probojovali čtyři hráči Stolní hokejové ligy WIP Reklama Dobrá Voda u Českých Budějovic. V soutěžích billiard – hockey navlékli český národní dres Petr Honsa, Miloslav Mach a Václav Zíka, ve stejné soutěži se nominoval čtvrtý hráč jihočeského celku, ukrajinský hráč Bohdan Mykhaylyshyn.

Soutěže v billiard-hockeyi ovládli suverénně čeští reprezentanti. V kategoriích jednotlivců nedovolili jiným zemím ani jedinou medaili a obsadili i většinu dalších předních míst. Obrovský úspěch zde zaznamenala právě jihočeská výprava, když hned tři její borciObrazek bojovali o postup do finále. Úspěšný z této trojice byl však nakonec jediný Václav Zíka, který postoupil přes svého týmového kolegu Miloslava Mach až gólem v poslední vteřině nastaveného času. Svůj postup však ve finále nedokázal přetavit ve zlatou medaili a po taktéž vyrovnaném zápase prohrál s přemožitelem Petra Honsi – Tomášem Vančurou v penaltovém rozstřelu. V kategorii mužů si tak vítězství „na Evropě“ po osmi letech zopakoval právě Vančura (Prague NHL). Ve skupině o třetí až šesté místo, kam se propadli oba neúspěšní dobrovodští semifinalisté se nejlépe dařilo Petru Honsovi, který do své bohaté sbírky přidal další cenný kov, tentokrát bronz. Miloslav Mach pak obsadil pátou pozici.

V kategorii žen suverénně prošla turnajem Nikola Velebová. K titulu mistryně světa (2008) a mistryně ČR (2007) přidala evropský primát a jako první hráčka zkompletovala „trojkorunu“. Na stupně vítězů ji doprovodily Veronika Grabinská a Petra Zajíčková.

V původní lednové nominaci chybělo jméno juniora Martina Vrány. V konečné soupisce už ale byl a v průběhu turnaje prokázal, že mu místo v nominaci náleží právem. Na šampionát se dobře připravil a po zásluze slaví juniorský titul. Stejně jako loni na MS obsadil druhé místo Pavel Koloděj. Obhájce titulu Patrik Juchelka se trápil zejména s domácími soupeři a nakonec vybojoval bronz.

Soutěž družstev se hrála podle jiných not, než v minulosti. Nový reprezentační kouč Aleš Tichavský představil sestavu zcela odlišnou od předchozích let. Opět v ní ale nechyběl zástupce dobrovodské WIP Reklamy. Reprezentační družstvo tvořili kromě Tichavského (Šprtmejkři Ostrava) dále Václav Zíka (WIP Reklama Dobrá Voda), Jaroslav Frankl (Dragons Brno), Bohumil Feruga (Orel Boskovice) a Michal Tihelka (Bizoni Uherčice). Protože většina jmenovaných se probojovala do reprezentačního mužstva poprvé,  byla na některých hráčích v úvodu znát nervozita. Tu však naštěstí čeští hráči včas odložili a přivezli do ČR šestnáctý titul. Problémy měli tentokrát Švédové. Jejich slabší výsledky v soutěži jednotlivců změnily obvyklé nasazení a tradiční derby Česko – Švédsko se hrálo předčasně. Na Švédy tak zbylo nakonec až třetí místo za domácím Polskem.

V rámci šampionátu se konala také valná hromada WTHA. Ta mj. přidělila pořadatelství vrcholných podniků pro další tři léta. V příštím roce bude 17. mistrovství Evropy hostit Švédsko, o rok později Rusko. Historicky třetí mistrovství světa proběhne v roce 2012 v Polsku.